Znasz swoje talenty? Ja swoje poznałam całkiem niedawno i zmieniło to moje życie diametralnie. Przede wszystkim dlatego, że nigdy wcześniej nie potrafiłam odpowiedzieć szczerze sobie czy innym osobom na pytanie w czym jestem najlepsza.

Oczywiście wymieniałam za każdym razem kilka rzeczy, ale zawsze miałam poczucie, że po prostu „wydaje mi się” albo że zwyczajnie jest to coś zupełnie subiektywnego, co sobie „przypisuję” bez żadnego „potwierdzenia”.

Często wręcz myślałam o sobie jako o beztalenciu, bo przecież nie maluję obrazów, nie gram na fortepianie (kiedyś grałam i nawet miałam swój osobisty fortepian w domu), nie ciupię origami, nie tańczę jak w Tańcu z Gwiazdami i nawet nie umiem grać w szachy.
Ta sytuacja w pewien sposób przekładała się na moje życie zawodowe i na moją edukację. To, czego się uczyłam i to, gdzie pracowałam w pewnym momencie mojego życia dawało mi poczucie chaosu i błądzenia. Wręcz czułam, że nie do końca wiem, w którą stronę iść. No bo na jakiej podstawie mam być tego pewna?

Myślę, że jest to ważny temat, ponieważ ogromna liczba ludzi szuka odpowiedzi na pytania:

1. „Czy mam jakieś talenty?”
2. „Czy korzystam ze swoich talentów?”
3. „Jak odkryć swoje talenty?”

Każdy ma własne wyobrażenie talentu. Może rzeczywiście nie potrafisz rysować, nie grasz na żadnym instrumencie, śpiewając nie zawsze trafiasz w nutę, a w kuchni sprawdzasz się najlepiej przy robieniu herbaty. Słowo „talent” łączone jest zwykle ze zdolnościami artystycznymi lub z jakąś praktyczną umiejętnością. Rezultat? Uznajemy, że jesteśmy raczej umiarkowanie utalentowani. Owszem, coś potrafimy, coś nam „wychodzi”, coś lubimy… Ale talent? To dar, który spływa na wybranych! A gdyby przyjąć, że każdy został nim obdarzony?

Talentów jest sporo. Dokładnie 34. Przynajmniej tak twierdzą badacze z amerykańskiego Instytutu Gallupa, którzy przez dziesięciolecia prześwietlali ludzkie cechy, by wyłowić te najcenniejsze.

Czy wpadłbyś na to, że talentem jest czar, komunikacja, bliskość, empatia czy strategia? To właśnie moje talenty. Moje tak zwane TOP5.

Czar (WOO) – ludzie z silnym talentem Czar (Woo Winning Others Over) czerpią satysfakcję z wchodzenia w kontakt z nowymi osobami i zdobywania ich aprobaty. Z łatwością poznają i zjednujesz sobie nowych ludzi. Mają dużą dozę uroku osobistego.

Komunikacja – ludziom z silnym talentem Komunikatywności, na ogół łatwo przychodzi „ubieranie swoich myśli w słowa”. Są dobrymi rozmówcami i mówcami. Lubią barwne opowieści. Czerpią satysfakcję ze skupiania na sobie uwagi słuchaczy. Szukają ciekawych historii, barwnych przykładów, zwrotów i słów, które przyciągają uwagę. Najmocniejszą stroną talentu Komunikatywność (Communication) jest wywieranie wpływu.

Empatia – Osoby, które wyróżnia cecha Empatii, potrafią odbierać uczucia innych ludzi wyobrażając sobie, że są na ich miejscu i w ich sytuacji.

Relator/Bliskość – Ludzie z silnym talentem Bliskości charakteryzuje chęć otaczania się osobami, które są im bliskie. Lubią spędzać czas z rodziną i najbliższymi przyjaciółmi. Wolą pracować z osobami, które znają. Najlepiej pracują ze swoimi przyjaciółmi. Są typem słuchacza i dają nowo poznanym ludziom dużo czasu zanim upewnią się, że chcą się do tej osoby zbliżyć. Tworzą wyjątkową atmosferę lojalności i zażyłości. Świetnie budują długoterminowe relacje z innymi, pod warunkiem że mają na to czas, a ludzie z którymi pracują szanują ich potrzebę oswojenia się z nowymi osobami. Najmocniejszą stroną tego talentu jest budowanie relacji.

Strateg – Osoby, które wyróżnia cecha Stratega, tworzą alternatywne sposoby postępowania i przebiegu wydarzeń. Napotykając jakiekolwiek sytuacje, potrafią szybko dostrzec w nich istotne i znaczące schematy oraz kwestie.

Dla badaczy z Instytutu Gallupa talent to „powtarzający się wzorzec zachowania, myślenia i odczuwania, który może znaleźć praktyczne zastosowanie”. Innymi słowy: sposób, w jaki stawiasz czoło określonym sytuacjom, prawdziwy motor twoich działań. Coś, co łatwo przychodzi, po co chętnie sięgasz (czasem podświadomie) i co przynosi ponadprzeciętne rezultaty.

Jak powstają te „powtarzające się wzorce”? Przez połączenia neuronów mózgowych. Ujawnia je test, do którego bardzo chciałabym Was zachęcić. Test można wykonać na stronie internetowej Instytutu Gallupa (link tutaj). Strona jest w języku angielskim, ale sam test możecie wykonać w języku polskim. Zanim jednak go zrobicie to zachęcam Was do tego, aby się wyciszyć, zadbać o to, abyście nie byli w wysokich emocjach a przede wszystkim abyście mieli dla siebie około 30 minut czasu bo na każdą odpowiedź w teście macie tylko kilka sekund.

Jeśli zdecydujecie się na odkrycie swoich talentów to z całego serca Wam gratuluję już teraz. Dla mnie był to przełomowy moment w życiu. Dzięki odkryciu talentów, a także pracy z nimi zmieniłam swoje życie zawodowe i czuję się spełniona.

Jako ciekawostkę dodam na koniec, że do dziś wykonało ten test ponad 10 mln osób na całym świecie.

Zapisz się na newsletter i pobierz “Prostą strategię dla małego biznesu, która pomoże mu wzrastać”

.
 • karty do pracy z osobistymi granicami

  Karty do pracy z osobistymi granicami (nowa edycja)

  150,00 
 • Robię biznes bez spiny plakat motywacyjny

  Robię biznes bez spiny – plakat motywacyjny a4

  19,50 
 • Centrum Powodzenia plakat motywacyjny na biurko

  Centrum Powodzenia – plakat motywacyjny a4

  19,50